Desatero pro prvňáčky a pro rodiče

25. 6. 2024

Milé děti, určitě i Vy hravě zvládne. jednoduché úkoly a škola se pro Vás stane hrou.

Znám svoje jméno a příjmení. Vím, jak se jmenují rodiče.

Umím se obléknout i převléknout do cvičebního úboru, a to tak rychle, aby na mě nikdo z mých kamarádů nemusel čekat.

Umím uvázat na tkaničce kličku.

Umím uklidit knížky, pastelky a hračky tam, kam patří.

Dovedu kreslit tužkou a pastelkami i malovat barvami.

Poznám barvu červenou, modrou, zelenou, žlutou, hnědou a černou.

Umím vystřihnout obrázek nůžkami s kulatou špičkou.

Dovedu si připravit svačinku na ubrousek a po jídle si umýt ruce.

Dovedu poslouchat maminčino vyprávění se zájmem a v klidu.

Televizní pohádky, filmy a písničky pozorně sleduji a povídám si o nich s rodiči.

Do aktovky si sám uložím věci, a to tam, kam patří.

Vážení rodiče, chtěli bychom Vám být nápomocni při vstupu Vašeho dítěte do škol, a proto Vám nabízíme rady, informace a naše desatero.

Každý den kontroluji aktovku za přítomnosti svého prvňáčka.

Každý den ořežu tužky, dítě jich mít v zásobě několik.

Pomáhám dítěti v přípravě školních pomůcek za jeho přítomnosti, společně je dáváme do aktovky.

Školní pomůcky koupím raději až po poradě s vyučujícím.

Přípravu na vyučování rozdělím dítěti na kratší časové intervaly, nejlépe 2x 15 minut.

Příprava na vyučování by měla probíhat v klidném a příjemném prostředí, aby se dítě mohlo soustředit na svou práci.

Příprava na vyučování má byt pravidelná, aby si dítě upevnilo pracovní návyky.

V klidu si povídám s dítětem o tom, co prožilo ve škole, snažím se odpovědět na jeho dotazy.

O společných kulturních zážitcích (rozhlas, televize, kino, divadlo, koncerty) si s dítětem vyprávím, snažím se mu vysvětlit, čemu nerozumělo. Tím rozvíjím nenásilnou formou jeho rozumové vnímání.

Své dítě raději pohladím, pochválím za drobné úspěchy. Snažím se nezlobit se, když se mu ve škole něco nedaří.